westbar
14 بهمن 1401 - 16:51

زمان زور و تحریم سپری شده است

اردبیل- نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل با اشاره به اقدامات اخیر و تحریم سپاه گفت: دشمن باید بداند که دیگر زمان زور و تحریم سپری شده است و باید مسائل را با مذاکره حل کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با اشاره به حوادث اخیر رخ داده در جمهوری آذربایجان اظهار کرد: همه ما می‌دانیم که آذری‌ها در غیرت نسبت به ناموس مشهور هستند و به ناموس خود شدیداً غیرت و حمیت دارند و درباره هرچه کوتاه بیایند در موضوع ناموس امکان ندارد کوتاه بیایند و آنچه در سفارت آذربایجان اخیراً اتفاق افتاد مورد تأیید نیست اما نتیجه روحیه غیرتی آذری است.

وی افزود: هزار سال است که ما با آذری‌های آن طرف ارس برادرانه زندگی کرده ایم در شادی آنها شاد بوده ایم و در غم آنها غمگین، نه آنها در ایران احساس بیگانگی کرده‌اند و نه ما در آن طرف ارس احساس بیگانگی کرده ایم اشتراکات تاریخی، دینی و فرهنگی بین ما بی نظیر است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در توضیح این قضیه افزود: یک آذری ایرانی با همسر آذربایجانی خود بیست سال زندگی کرده است و دو فرزند محصول این زندگی مشترک است در نهایت به مشکلاتی بر می‌خورند زن به سفارت آذربایجان در تهران می‌رود و دیگر بیرون نمی‌آید مرد بارها به سفارت مراجعه می‌کند اما نتیجه نمی‌گیرد، ما تصمیم اشتباه این شخص را اصلاً تأیید نمی‌کنیم ولی باید بپذیریم که وقتی غیرت ناموسی غلیان بکند موجب خطاهایی هم می‌شود.

حادثه اخیر سفارت آذربایجان نباید بهانه سرکوب متدینین باشد / محکومیت حادثه تهران

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه اینگونه اتفاقات در دنیا رخ می‌دهد، افزود: همچنان که سفیر روسیه در ترکیه کشته شد و با عذرخواهی ترکیه حل شد، ترکیه اشتباهاً جنگنده روسی را ساقط کرد و با عذرخواهی حل شد، این حادثه را بهانه کردن برای هجمه به ایران برازنده دولت محترمی مثل آذربایجان نیست از طرفی کمک‌های ایران به آذربایجان از بدو تأسیس تا حال بسیار زیاد و حیاتی است و ما اصلاً انتظار نداریم که آن مساعدت‌های حیاتی فراموش شود.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه کرد که بهانه قرار دادن این حادثه برای مقابله با دین و ضدیت با متدینین اشتباه است و جواب نمی‌دهد و هرکس در این حوزه سرمایه‌گذاری کند حتماً وقت خود را هدر می‌دهد.

مردم جمهوری آذربایجان با حرکت یک دیوانه تدین خود را از دست نمی‌دهند

خطیب جمعه اردبیل افزود: ملت بزرگ آذربایجان به خاطر این حوادث قطعاً دین خود را از دست نمی‌دهد وقتی جاهلی نادانی کرده مردم به خاطر نادانی یک نادان دین خود را از دست نمی‌دهند این قانون کلی تاریخ است که شعله دین و دینداری با فشار بر متدین و حامیان دین نه تنها خاموش نمی‌شود بلکه شعله‌ورتر هم می‌شود.

آیت‌الله عاملی با ارائه تحلیلی از پیام‌های حملات پهپادی دشمنان به مراکز تسلیحاتی ایران تصریح کرد: حمله پهپادی دشمن به مراکز تسلیحاتی ایران سه پیام بسیار مهم دارد اول اینکه دشمن تحمل ایران قوی را ندارد مشکل آنها با ایران قوی است.

وی ادامه داد: پیام دوم حمله به مراکز تسلیحاتی ایران این است که اگر دشمنان ما سلطه بر ایران پیدا کنند اول کاری که می‌کنند از بین بردن توان نظامی و قدرت دفاعی ایران است در آن صورت فاتحه همه چیز خوانده شده است هر کشوری خلع سلاح شده به محض خلع سلاح بلای عظیمی بر سر آنها آمده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: پیام سوم این است که استقرار منطقه و آرامش خاورمیانه توسط اسرائیل به هم می‌ریزد بنابراین اتهام تنش به ایران دروغ بزرگ است.

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه دولت تندرو نتانیاهو، این رژیم شرور این روزها به طور مکرر تهدید می‌کند که به ایران حمله خواهم کرد، گفت: اخیراً هم با آمریکا مانور اجرا کردند و در این مانور طرحی را اجرا کردند که فقط به ایران منطبق است با این شرارت برای ما و بلکه اهل دنیا جای بسی تعجب است که اروپا و آمریکا چگونه کشور حمله شده را عامل عدم استقرار معرفی می‌کنند.

وی در بخش دیگر از خطبه‌ها اظهار کرد: انسان نمازگزار هیچ وقت نمازگزار را نمی‌کشد پس اینکه در پیشاور در هفته گذشته در یک مسجد یک صد نمازگزار در حال نماز شهید شدند کار کیست؟ خیلی ساده هستیم اگر خیال کنیم گروه‌های محلی این جنایت را مرتکب شده‌اند و ذره‌ای تردید نداشته باشید که فرمان دست آمریکا و اسرائیل است وهابی‌های تکفیری ساخته آنها و ابزار دست آنها هستند.

امام جمعه اردبیل گفت: این سخن که ما نباید با اسرائیل بجنگیم و مهدی با آنها خواهد جنگید ادبیات کارشناسان غربی است که به زبان داعش گذاشته بودند سال‌های متمادی است که هر از گاهی خبر شهادت دسته جمعی مسلمان‌ها در پاکستان و افغانستان منتشر می‌شود در اینجا باید به دو مطلب دقت کرد اول اینکه پای وهابی‌ها به هر کشوری باز شود وقوع این حوادث در آن کشور طبیعی خواهد بود، سوریه و عراق دو نمونه دیگر است.

آیت‌الله عاملی افزود: دوم اینکه حادثه پیشاور نشان می‌دهد که اگر اربابان اصلی داعش به مسلمان‌ها سلطه پیدا کنند منویات خود را با داعش پیش خواهند برد و کوچک و بزرگ را به خاک و خون خواهند کشید آنها پشت مرزهای کشورهایی که در برابر آمریکا و اسرائیل رکوع نمی‌کند صف کشیده منتظر فرصت هستند.

وی در پایان به فضیلت‌های ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: ایام رجب ایام بسیار مبارک و سرنوشت ساز است این فرصت‌ها را باید غنیمت دانست ایام‌البیض رجب فوق العاده است، از عمل ام داود غافل نشوید من خودم از آن آثار عجیب دیده‌ام یک سال منتظر می‌مانم تا با اعمال عمل داود در رحمت باز شود، اعتکاف در این سه روز از سنت‌های مهم اسلامی است تا زنگار روزها، هفته‌ها و ماه‌ها ریخته شود، عقده‌ها خالی شود، گوهرهای اشک از چشمه‌های نهان خانه دل به درگاه خداوندی هدیه شود تا انسان سبک و چابک شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1017123