westbar
14 مرداد 1401 - 15:58

دست خبرنگارنماها کوتاه شود/ روحیه مطالبه‌گری را گسترش دهید

البرز - امام جمعه کرج گفت: باید دست خبرنگارنماها کوتاه شود تا با دوری از گسترش کذب و امور خلاف واقع، روحیه مطالبه‌گری و بصیرت افزایی در جامعه گسترده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی ظهر جمعه در خطبه‌های نماز جمعه شهر کرج که در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) برگزار شد، اظهار کرد: ۱۴ مرداد روز حقوق بشر اسلامی معرفی شده است و ما باید بدانیم که اسلام از همان ابتدا برای بشر و همه موجودات زنده حقوق و ارزش‌های مختلف قائل بوده است.

خبرنگار مهراو گفت: اما امروز قدرت‌های جهانی به اسم حقوق بشر کشورهای دیگر را تحت فشار و جنایات خود قرار می‌دهند. برای مثال در آمریکا انبوه جنایات در حال انجام است است و همین جنایات تاریخ آمریکا برای رسوایی تمام مدعیان حقوق بشر غربی کافیست. در تاریخ آمریکا بیش از ۱۰۰ میلیون سرخپوست در جریان شکل گیری آمریکایی امروزی کشته شدند و برخورد با آنها به نوعی بوده که گویا این افراد اصلاً انسان نیستند.

گیریامام جمعه کرج گفت: این کشور متخاصم برای جنایات و دخالت‌های خود هیچگاه از کشورهای دیگر عذرخواهی نکرده و نمی‌کند. برای مثال آمریکا به دلیل جنایات اتمی که در حق مردم ژاپن کرد هیچ گاه عذرخواهی نکرد و با حضور در جنگ جهانی دوم عامل مرگ بیش از ۲ میلیون انسان شد. آمریکا در جنگ ویتنام هم عامل جنایات و قتل انسان‌های بی گناه بسیاری شده است.

اوگفت: در طول ۱۵۰ سال گذشته جنایات آمریکا در حق کشور ما هم بسیار زیاد بوده است و به ویژه بعد از انقلاب اسلامی این فشارها مضاعف شده است. آمریکا در سال‌های گذشته با تحریم‌های ظالمانه و با استفاده از روش‌های مختلف سعی در خدشه دار کردن چهره انقلاب اسلامی داشته اما به فضل الهی هیچگاه موفق نبوده و نتوانست روحیه مقاومت و ایثار که میراث امام حسین است را از مردم ایران بگیرد.

اوگفتآیت اللهحسینی همدانی گفت: خوب است جوانان یک بار تاریخ مشروطه را مطالعه و از آن درس بگیرند. یکی از این درس‌ها و موارد مهمی که درباره آن باید مطالعه شود، شهادت شیخ فضل الله نوری است. خیانت، جهل، تبلیغات مسموم، سکوت خواص و عدم حمایت توده‌های مردم باعث شد که در مشروطه رسوخ شود و مشروطه از سیر خود خارج شده و با انحراف همراه شود تا جایی که شیخ فضل الله نوری شهید فتنه شد.

اللهحسینیاو می‌گوید: اگر فضایی برای موارد خاص در نظر گرفته شده باید برای همان موضوع مورد استفاده قرار گیرد و نهادهای نظارتی باید برای جلوگیری از تضییع حقوق مردم اقدامات لازم را انجام دهند. متأسفانه این روزها در استان برخی افراد با قانون، اعمال خلاف قانون می‌کنند و برخی تخلفات با مقدمات قانونی صورت گرفته است که باید شناسایی و جلوگیری شود.

امام جمعه کرج با اشاره به این که روز هفدهم مرداد روز خبرنگار نامیده شده است گفت: امروز در گام دوم انقلاب و گسترش فرهنگی انقلاب اسلامی، نقش رسانه‌ها و به ویژه خبرنگاران بسیار مهم است. باید دست خبرنگارنماها کوتاه شود تا با دوری از گسترش کذب و امور خلاف واقع، روحیه مطالبه‌گری و بصیرت افزایی در جامعه گسترده شود.

خبرنگارنماهامطالبه‌گری

منبع: مهر
شناسه خبر: 536812